Her gün Peynir Tüketmek Kalp Hastalıkları Riskini Azaltıyor mu?

her gün peynir tüketmek


Son dönemde peynirle ilgili “Günde 40 gram peynir, inme veya kalp krizi riskini azaltır” haberleri peynirin olası sağlık etkilerini yeniden gündeme taşıdı.

Bu haberlerin kaynağı, European Journal of Nutrition dergisinde, 2016’da yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına dayanıyor. Çalışma, sağlıklı bireylerde peynir tüketimi ve kalp damar hastalıkları görülme riski arasındaki ilişkiyi, 10 yıl süreyle izleyen, toplam 15 gözlemsel araştırmanın sonuçlarının sistematik bir derlemesi ve meta-analizinden oluşuyor.Çalışmanın Sonuçları Ne Söylüyor?

Peynir tüketimi yüksek olan bireylerin, inme ve kalp yetmezliği başta olmak üzere kalp damar hastalığı geliştirme riskinin %10 daha düşük olduğu belirtiliyor. Peynir tüketimi ve kalp damar hastalıkları arasındaki ilişkinin grafiksel analiziyle U şeklinde bir eğrinin elde edildiği, bu grafiğe göre de günlük 40g peynir tüketiminin, en düşük kalp damar hastalık riski ile ilişkili bulunduğu belirtiliyor.

Çalışmanın Sonuçları Nasıl Değerlendirilmeli?

Çalışmanın yöntemi ve kalp damar hastalığı riskini etkileyebilecek diğer bileşenlerin etkisi: Toplam 15 gözlemsel araştırmanın sistematik derlemesi ve meta analizinden oluşan bu çalışmada, kalp damar hastalığı riskini etkileyebilecek bazı etmenler dikkate alınmamış olabilir. Örneğin kalp damar hastalığı riskini etkileyebilecek, tütün kullanımı, egzersiz ve genel besin tüketiminin dikkate alındığı belirtilse de bazı risk etmenleri atlanmış olabilir.

Bireylerin gerçekten günlük ne kadar peynir tükettiği doğru saptanmamış olabilir: Bireylerin peynir tüketimlerine müdahele edilmeden, günlük serbet beslenmelerinde ne kadar peynir tükettikleri, besin tüketim kaydı ile belirlenmiştir ve bireyler günde tam olarak ne kadar peynir tükettiklerini doğru beyan edememiş olabilirler. Bireylerin süt ve süt ürünleri tüketimlerinin az veya tam yağlı olup olmadığı bilgisi de mevcut değildir. Kişilerin beyan ettiği peynir tüketim miktarlarının uzun veya kısa dönem tüketim alışkanlıklarından hangisini yansıttığı ise bilinmemektedir.

Bireylerin sağlık durumları: Arştırmaya kalp damar hastalığı ve herhangi başka önemli bir hastalığı olmayan, sağlıklı bireylerin dahil edildiği belirtiliyor ancak bu bilginin kişilerin beyanına mı yoksa tıbbi kayıtlara mı dayandığı ise açıklanmıyor.

Günlük alınan toplam yağ miktarı değerlendirilmemiş: Peynir belirli miktarda doymuş yağ içerir. Yüksek doymuş yağ alımının, uzun vadede kalp damar hastalıkları riskini arttırabileceği bilinmektedir. Bu çalışmada, özellikle yüksek miktarda peynir tüketen bireylerin günlük toplam ne kadar yağ tükettikleri ve peynir dışında aldıkları, omega-3 yağ asitleri gibi diğer yağ kaynaklarının miktarı belirtilmemiştir. Dolayısıyla bu çalışmadan yüksek miktarda peynir tüketimi ve dolayısıyla doymuş yağ alımı kalp damar hastalıklarını önlüyor sonucu çıkarılmamalıdır.

Otoriteler Ne Söylüyor?

• Peynir doymuş yağ içeren bir besindir. Yüksek doymuş yağ alımı uzun vadede kalp damar hastalıkları riskini arttırabilir. Peynir tüketiminin de günlük doymuş yağ alımına katkı yaptığı unutulmamalıdır.

• Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) yetişkinlerin günlük yağ alımının toplam enerjiye katkısının %20-%35 arasında olmasını önermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) da EFSA’ya benzer şekilde, günlük yağ alımının toplam enerjiye katkısının %30'u, doymuş yağların toplam enerjiye katkısının ise %10’u aşmamasını önermektedir. Buna ek olarak doymuş yağ tüketiminin; zeytinyağı gibi bitkisel sıvı yağlara, yağlı balıklara, yağlı tohumlara doğru kaydırılmasını da önermektedir.

• Besin çeşitliliğinin sağlanması ve her besin grubundan yeterli miktarda tüketilmesi, yeterli ve dengeli beslenmenin temelidir bu nedenle yetişkinler için her gün 2-3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketimi önerilmektedir. Bunun da süt, yoğurt, peynir, ayran ve kefir gibi ürünlerle çeşitlendirilmesi önemlidir. 1 porsiyon peynir peynirin yağ içeriğine göre 40-60 gr arasında değişir. Her gün, kahvaltıda veya ara öğünde 1 porsiyon kadar peynir, süt ürünü olarak tercih edilebilir.

Kaynaklar
1. Chen G, Wang Y, Tong X, et al. Cheese consumption and risk of cardiovascular disease: a meta-analysis of prospective studies European Journal of Nutrition. Published online August 16 2016 News links http://www.dailymail.co.uk/health/article-5135685/Piece-cheese-day-SLASHES-heart-attack-stroke-risk.html http://metro.co.uk/2017/12/03/people-who-eat-40g-of-cheese-a-day-might-be-less-likely-to-have-a-heart-attack-7127582/ http://www.independent.co.uk/life-style/cheese-reduce-risk-stroke-heart-disease-study-soochow-university-china-a8088341.html
2. https://fr.sputniknews.com/sci_tech/201712021034128874-sante-fromage-science/
3. https://mcetv.fr/decouvertes/mon-mag-lifestyle/raclette-tartiflette-fromage-diminue-risques-de-maladie-cardiaque-0412 /
4. http://time.com/5048478/health-benefits-eating-cheese/

Sabri Ülker Vakfı